09124484734
02133918748
02133918749

بست کمربندی

بست کمربندی یا Cable Ties نوعی بست برای نگه داشتن اقلام مختلف به خصوص کابل ها و سیم های الکتریکی است. به دلیل هزینه کم، سهولت استفاده و استحکام اتصال، بست کمربندی در همه جا مورداستفاده قرار می گیرد و در طیف وسیعی از موارد دیگر کاربرد دارند.

بست کمربندی ابتدا توسط Thomas & Betts، یک شرکت برق، در سال 1958 با نام تجاری Ty-Rap اختراع شد. در ابتدا آنها برای مهار و جمع آوری سیم هواپیما طراحی شده بودند. در طرح اصلی از دندانه های فلزی استفاده شده بود. سازندگان بعداً به طراحی بست کمربندی پلاستیکی و یا بست کمربندی نایلونی روی آوردند.

ایده بست کمربندی هنگام بازدید از تاسیسات ساخت هواپیمای بوئینگ در سال 1956 به ذهن لوگان، مخترع آن که ابتدا کارمند شرکت Thomas & Betts  بود، رسید. سیم کشی هواپیما کاری دشوار و مفصل بود که شامل هزاران متر سیم بود که بر روی صفحات تخته سه لا به طول چندین متر سازماندهی شده بود و با گره ها در جای خود قرار می گرفت. لوگان اندیشید برای مدیریت و کنترل کردن این سیم ها باید راهی ساده تر وجود داشته باشد. چندین سال لوگان ابزارها و مواد مختلفی را آزمایش کرد تا اینکه در 24 ژوئن 1958، حق ثبت اختراع بست کمربندی را از آن خود کرد.

بست کمربندی ساده که معمولاً از جنس پلاستیک ساخته می‌شود، دارای یک بخش نواری انعطاف‌پذیر با دندانه‌هایی است که با یک پنجه در قسمت بالا درگیر می‌شوند تا یک گیره ایجاد کنند، به طوری که با کشیده شدن انتهای آزاد بخش نوار، بست کمربندی سفت می‌شود و باز نمی‌شود. هنگامی که شیارها وارد دهانه بست می شود و محکم کشیده می شود، یک حلقه مطمئن و قابل تنظیم ایجاد می کند که مانند یک گره در جای خود قفل می شود. برخی از گره‌ها دارای زبانه‌ای هستند که می‌توان آن را فشار داد تا گیره را آزاد کرد تا بتوان حلقه را شل یا جدا کرد و احتمالاً دوباره استفاده کرد. نسخه‌های فولادی ضد زنگ، برخی از آنها با پلاستیک مقاوم پوشیده شده‌اند، برای کاربردهای بیرونی و محیط‌های خطرناک مناسب هستند.

طراحی و استفاده از بست کمربندی

متداول ترین بست کمربندی شامل یک نوار نایلونی منعطف با شیارهای خطی یکپارچه، و در یک طرف یک گیره در یک جعبه کوچک قرار دارد. هنگامی که سر نوار از داخل گیره کشیده شد و از بخش ضامن گذشت، از عقب کشیدن آن جلوگیری می شود مگر اینکه نیروی زیادی اعمال شود. حلقه ای ایجاد می شود که فقط می تواند محکم تر کشیده شود. برای اطمینان می توان چندین بست کمربندی کنار هم استفاده شود.

به منظور افزایش مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش در کاربردهای فضای باز،برخی از بست های کمربندی از نایلون حاوی حداقل 2% کربن سیاه برای محافظت از زنجیره های پلیمری و افزایش طول عمر استفاده می شود. همچنین این بست ها حاوی یک افزودنی فلزی است تا بتوان آنها را توسط فلزیاب های صنعتی شناسایی کرد. بست کمربندی مقاوم در برابر اشعه ساخته شده از ETFE (Tefzel) در محیط های غنی از تشعشع استفاده می شود. بست کمربندی مقاوم در برابر مواد شیمیایی ساخته شده از ECTFE (Halar) برای کابل کشی در فضایی که توسط مواد دیگر اشغال شده، استفاده می شود.

بست های کمربندی ضد زنگ نیز برای کاربردهای ضد شعله در دسترس هستند – روکش های ضد زنگ برای جلوگیری از حمله گالوانیکی از فلزات غیر مشابه (مانند بست کمربندی با روکش روی) در دسترس هستند.

خرید بست کمربندی

انواع مختلفی از بست کمربندی وجود دارد. هنگام خرید بست کمربندی به این مورد توجه کنید که تا چه وزنی را می تواند تحمل کند همچنین قیمت بست کمربندی با توجه به ویژگی های آن متفاوت است. جهت مشاوره در زمینه خرید بست کمربندی با کارشناسان ما در تهرانی مارکت تماس بگیرید.

ویژگی ها

همین حالا سفارش دهید

02133918749

02133918748

09124484734

info@tehranimarket.com​