09124484734
02133918748
02133918749

معرفی 7 جز سیستم پنوماتیک و 7 مزیت استفاده از آن

همه سیستم های پنوماتیک از هوا فشرده برای حرکت قطعات یا محرک ها استفاده می کنند. این سیستم ها مانند دریچه های پنوماتیک از پیستون های ساده هوا تا عملیات استخراج چند محرک، متغیر هستند. آنها معمولاً از هوای فشرده اتمسفر به دلیل فراوانی و ارزان بودن استفاده می کنند. به دلیل سهولت استفاده، بی صدا بودن و مقرون به صرفه بودن سیستم های پنوماتیک، معمولاً از این سیستم ها به جای سیستم های هیدرولیکی مایع استفاده می شود. برای اینکه بدانید چرا هر یک از اجزای سیستم پنوماتیک نقشی اساسی در عملکرد سیستم شما دارد، با ما تا انتهای مقاله همراه باشید.

پنوماتیک چیست؟

در مقاله قبل در مورد اینکه پنوماتیک چیست و تفاوت پنوماتیک و هیدرولیک به تفضیل صحبت کردیم. سیستم پنوماتیک “استفاده از گاز جریان یافته تحت فشار برای انتقال نیرو از یک مکان به مکان دیگر” است. پنوماتیک استفاده از گاز تحت فشار است که حرکت را امکان پذیر می کند. این نیرو، سیستمی را که برای آن استفاده شده هل می دهد، می کشد، می چرخاند، تنظیم می کند یا هدایت می کند. فشرده سازی هوای جوی، تأمین پایدار هوای فشرده را ایجاد می کند. بنابراین اجزای سیستم پنوماتیک در نصب ثابت، مانند تأسیسات تولیدی و کارخانه ها، بسیار خوب کار می کنند.

اجزای سیستم پنوماتیک

در سیستم های پنوماتیک از اجزای مختلفی برای تأثیر بر حرکت و برای اهداف کنترل استفاده می کنند. برای درک کامل سیستم پنوماتیک، باید بدانید که هر جز چگونه کار می کند. دانستن عملکردهای خاص آنها در جلوگیری از بروز مشکلات در حین کار کمک خواهد کرد. اجزای سیستم پنوماتیک زیر عبارتند از:

شیرهای کنترل پنوماتیک

شیر کنترل پنوماتیک

شیرهای پنوماتیک شیرهای یک طرفه ای هستند که به شیلنگ وصل می شوند و کمپرسور را به مخزن هوا متصل می کنند. برای اطمینان از عملکرد کارآمد سیستم پنوماتیک، به جریان هوای کنترل شده، نیاز دارید. شیرآلات پنوماتیک اجازه می دهند هوای فشرده شده در مخازن هوا جمع شود، اما از برگشت جریان به مخزن کمپرسور جلوگیری می کنند.

کمپرسور هوا

کمپرسور پنوماتیک

کمپرسور هوا یک وسیله مکانیکی است که با کاهش حجم هوا، فشار هوا را افزایش می دهد. کمپرسور یک نوع پمپ است که از طریق گاز یا برق کار می کند به گونه ای که هوای خارج را می مکد، آن را به PSI بالاتر فشرده می کند و هوا را برای استفاده در فرآیند شما مهار می کند. کمپرسورها یک مخزن متصل به ذخیره هوا قبل از ورود به مسیر پنوماتیک دارند.

تنظیم کننده ها

تنظیم کننده

تنظیم کننده ها یا فشارسنج ها، تجهیزاتی هستند که به کمپرسور یا مخزن کمپرسور متصل می شوند. برای آزاد سازی هوا در مسیر پنوماتیک، تنظیم کننده از نظر الکتریکی یا مکانیکی فعال می شود. فشارسنج ها ابزار اندازه گیری الکتریکی یا مکانیکی هستند. آنها به سیستم رایانه ای یا اپراتور اجازه می دهند تا PSI هوای داخل کمپرسور را تنظیم و بررسی کند.

مخزن هوا

مخزن هوای پنوماتیک

مخازن هوا، واحدهای ذخیره هوای فشرده شده از کمپرسور هستند. آنها هوای فشرده شده با PSI بالا را برای محرکهای پنوماتیک ذخیره می کنند. این مخازن به جلوگیری از افزایش جریان نامنظم جریان هوا در محرک ها کمک می کنند و به چرخه کمپرسور اجازه می دهند تا زمان خاموش شدن خود را به حداکثر برساند. آنها همچنین اجازه می دهند کمپرسور در پروژه ها از محرک ها فاصله داشته باشد.

شیلنگ پنوماتیک

خرید شیلنگ پنوماتیک پلی اتیلن

یکی دیگر از اجزای سیستم پنوماتیک، شیلنگ هایی هستند که هوای تحت فشار را از طریق سیستم پنوماتیک حرکت می دهند. انواع شیلنگ پنوماتیک، هوای تحت فشار را به محرک ها، سوپاپ ها و ابزارها منتقل می کنند.

شیلنگ پلی اورتان (PU): این شیلنگ ها مقاوم در برابر انقباض و سایش هستند. هم چنین انعطاف پذیر و محکم هستند.

شیلنگ پنوماتیک پلی اتیلن (PE): انعطاف پذیری بالا و مقاومت شیمیایی خوبی دارد و مقرون به صرفه است.

شیلنگ پلی آمید(PA): این شلنگ ها بیشتر با نام شیلنگ نایلونی معروف هستند. سبک و مستحکم هستند؛ هم چنین در برابر فشار قوی مقاومت بالایی دارند و میزان چذب رطوبت آنها کم است.

محرک یا عملگر

عملگر پنوماتیک

محرک ها اجزای سیستم پنوماتیک هستند که کار سختی را انجام می دهند. بسیاری از انواع محرک ها توسط هوای تحت فشار تأمین می شوند. سیلندر دستگاه مکانیکی مورد استفاده در سیستم پنوماتیک است که از طریق هوای فشرده نیرو تولید می کند. هنگامی که سیلندرهای پنوماتیک فعال می شوند، هوای فشرده شده از یک انتهای پیستون وارد لوله می شود و به پیستون نیرو وارد می کند. این باعث حرکت پیستون می شود.

اتصالات پنوماتیک

بورس خرید انواع اتصالات پنوماتیک در فروشگاه تهرانی مارکت

 

اتصالات پنوماتیک، کنترل فرآیند شما را فراهم می کنند. آنها سوپاپ ها و شیلنگ ها را به هم متصل می کنند و حرکت پنوماتیک بدون نشت را ایجاد می کنند.

برای مشاهده اتصالات فلزی پنوماتیک و اتصالات پلاستیکی پنوماتیک کلیک کنید

مزایا و معایب اجزای سیستم پنوماتیک

مزایای:

سادگی طراحی و کنترل – شما سیستم را با استفاده از سیلندرهای استاندارد و سایر اجزا طراحی می کنید. علاوه بر این، کارکردن دستگاه با کنترل روشن و خاموش ساده است.

با دوام و قابل اعتماد – اجزای سیستم پنوماتیک بسیار بادوام هستند و به راحتی آسیب نمی بینند. همچنین، سیستم های پنوماتیک عموماً عمر طولانی دارند و به تعمیر و نگهداری کمی نیاز دارند. از آنجا که گاز، قابل فشرده سازی است، تجهیزات معمولاً آسیب ضربه ای نمی بینند. این به این دلیل است که گاز نیروی بیش از حد را جذب می کند، در حالی که مایع موجود در هیدرولیک مستقیماً نیرو را منتقل می کند. گاز فشرده را می توان ذخیره کرد، بنابراین اگر برق از بین برود ، ماشین ها هنوز برای مدتی کار می کنند.

ایمنی – سیستم های پنوماتیک ایمن هستند زیرا می توانند بدون ایجاد آتش سوزی یا انفجار در محیط های قابل اشتعال کار کنند. اضافه بار بیش از حد اجزای پنوماتیک منجر به لغزش یا توقف عملکرد می شود به جای اینکه مانند اجزای الکتریکی بسوزد یا بیش از حد گرم شود.

بسیار کارآمد – بسیاری از کارخانه ها خطوط تولید خود را به منابع هوای فشرده و کمپرسورهای متحرک مجهز کرده اند. تأمین نامحدود هوا در جو ما، تولید هوای فشرده را آسان می کند. بعلاوه، فاصله هوای فشرده را محدود نمی کند زیرا به راحتی از طریق شیلنگ ها قابل انتقال است. پس از استفاده، هوای فشرده بدون نیاز به پردازش می تواند مستقیماً در جو آزاد شود.

سازگاری زیاد با محیط های سخت – درجه حرارت بالا، گرد و غبار، خوردگی و… در مقایسه با عناصر سایر سیستم ها بر هوای فشرده تأثیر نمی گذارد.

انتخاب آسان سرعت و فشار – سرعت حرکت مستقیم و نوسانی سیستم های پنوماتیک به راحتی قابل تنظیم است و تحت محدودیت های کمی است. تنظیم کننده های فشار، حجم هوا را به راحتی تنظیم می کنند.

اقتصادی – از آنجا که اجزای بادی گران نیستند، هزینه های سیستم های پنوماتیک نیز بسیار پایین است. علاوه بر این، از آنجا که سیستم های پنوماتیک بسیار با دوام هستند، هزینه تعمیر به طور قابل توجهی کمتر از سایر سیستم ها است.

معایب:

دقت نسبتاً کم – هوای فشرده، نیروی سیستم های پنوماتیک را تأمین می کند. در نتیجه، عملکرد آنها منوط به حجم هوای فشرده شده است. از آنجا که در هنگام فشرده سازی یا گرم شدن ممکن است حجم هوا تغییر کند، امکان دارد تامین هوا به سیستم دقیق نباشد و باعث کاهش دقت کلی سیستم شود.

تحمل بار کم – از آنجا که سیلندرهای اجزای پنوماتیک خیلی بزرگ نیستند، یک سیستم پنوماتیک نمی تواند بارهای خیلی سنگین را تحریک کند.

پردازش قبل از استفاده مورد نیاز است – هوای فشرده شده باید قبل از استفاده پردازش شود تا از عدم وجود بخار آب یا گرد و غبار اطمینان حاصل شود. در غیر این صورت، ممکن است به دلیل اصطکاک، قطعات متحرک اجزای پنوماتیک به سرعت فرسوده شوند.

انتخاب اجزای سیستم پنوماتیک

انتخاب اجزای مناسب می تواند چالش برانگیز باشد زیرا برخی سیستم های پنوماتیک پیچیده تر از سیستم های دیگر هستند. ما به شما کمک می کنیم بهترین راه حل را برای برنامه خود انتخاب کنید و مطمئن شوید که در بالاترین سطح عملکرد قرار دارید.

فروشگاه تهرانی مارکت تامین کننده انواع شیلنگ ها و اتصالات پنوماتیک با تضمین کیفیت می باشد. برای خرید با کارشناسان ما تماس بگیرید تا اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهند. فروشگاه تهرانی مارکت بلافاصله پس از ثبت سفارش شما، به سرعت محصول شما را آماده ارسال می کند؛ بنابراین در وقت و هزینه شما صرفه جویی می شود.

02133918749

02133918748

09124484734