09124484734
02133918748
02133918749

بهترین زمان سمپاشی کشاورزی – زمان مناسب سمپاشی درختان

وجود برخی حشرات و آفات در مزارع و باغات، خسارات جبران ناپذیری به بار می آورند. روش رایج برای مقابله با آفات و حشرات باید سمپاشی انجام شود. آفت‌کش‌ها موادی به صورت مایع، جامد یا گاز هستند که به منظور نابودی آفت‌ها به کار می‌روند. بعضی از این آفتها که مورد علاقه انسان‌ها نیستند، حشرات، علفهای هرز و میکروب‌هایی هستند که گیاهان را از بین می‌برند. بسیاری از آفت کش‌ها، سمی هستند و علاوه بر اینکه آفت‌ها را از بین می‌برند به انسان‌ها نیز صدمه می‌زنند. در این نوشته بهترین زمان سمپاشی و عوامل تاثیرگذار بر آن را توضیح داده ایم. با ما همراه باشید.

برای خرید شیلنگ سمپاشی و مشاهده قیمت انواع شیلنگ کره ای، ترک، چینی و ایرانی وارد شوید.

زمان مناسب برای سمپاشی باغات میوه

بهترین زمان برای سمپاشی باغات میوه، اواخر زمستان و اوایل بهار است که باید در هوای سرد اول صبح یا قبل از غروب آفتاب سمپاشی انجام شود. بهتر است یک روز بعد از سمپاشی، درختان میوه را آبیاری کنید. توجه کنید که از مخلوط کردن سم ها بدون مشورت با کارشناسان کشاورزی پرهیز کنید.

بهترین زمان برای سمپاشی باغ به چه عواملی بستگی دارد؟

سمپاشی سالانه درختان میوه در بهبود سلامت میوه موثر است. یکی از عواملی که در زمان سمپاشی تاثیر دارد، آشنایی با چرخه زندگی آفات و حشرات است. همان طور که می دانید حشرات آفات دارای سه یا چهار مرحله زندگی هستند: تخم، لارو، کرم و شفیره. هم چنین نوع سم مورد استفاده نیز در زمان سمپاشی تاثیر دارد.

چرا بهترین زمان سمپاشی درختان، اواخر زمستان یا اوایل بهار است؟

در این زمان به خاطر عدم وجود برگ روی درختان، از سم کمتری برای پوشش درختان استفاده می شود و از لحاظ اقتصادی مقرون بصرفه است. هم چنین به راحتی تمام شاخه ها و تنه درخت پوشش داده می شود.

هم چنین در زمستان، آفات در مرحله زندگی تخم، زیر و یا روی پوسته درختان قرار دارند. با سمپاشی زمستانه درختان این تخم ها از بین می روند و از خسارات وارده جلوگیری می شود.

یک عامل دیگر که در این فصل سمپاشی انجام می شود، این است که میوه روی درختان وجود ندارد و مسمومیت در محصول یا میوه ایجاد نمی کند. باید بدانید که سمپاشی در زمان شکوفه دهی درخت، از گرده افشانی آن جلوگیری می کند که منجر به کاهش بازدهی میوه خواهد شد.

شرایط جوی چه تاثیری بر زمان مناسب سمپاشی دارد؟

از دیگر عوامل تاثیرگذار بر زمان سمپاشی، باد، باران و رطوبت هوا است. زمانی که بعد از سمپاشی، باران می آید، تاثیر سموم بر حشرات کمتر شده و سموم از روی گیاهان شسته می شود. هم چنین سمومی که از روی گیاهان شسته می شود، وارد خاک شده و سبب آلودگی خاک می شود.

بهترین زمان برای سمپاشی زمانی است که خاک نیمه مرطوب باشد و هوا بدون بارندگی و سرد پیش بینی شود. برای اینکه شیره در گیاه حرکت کند و اثربخشی سموم افزایش یابد، بهتر است روز بعد از سمپاشی، ابیاری انجام شود.

برای خرید شیلنگ آبیاری به تهرانی مارکت مراجعه کنید.

دما چه نقشی در زمان سمپاشی دارد؟

در هنگام ظهر آفتاب به صورت عمود بر درختان می تابد؛ در صورتی که در این زمان سمپاشی انجام شود، قطره های سم مانند ذره بین عمل می کنند که باعث می شود برگ درختان بسوزد. هم چنین در دماهای بالا، سموم سریعا تبخیر می شود که منجر به کاهش اثربخشی آنها خواهد شد.

اگر در تابستان اقدام به سمپاشی می کنید باید در ساعات 9 تا 10 صبح یا 6 تا 7 بعدازظهر این کار را انجام دهید. اما در صورتی که در زمستان سمپاشی می کنید، باید در ساعات 10 صبح تا 6 بعدازظهر اقدام کنید تا افت دما اثربخشی آفت کش ها را کاهش ندهد.

نوع سم چه تاثیری در زمان مناسب سمپاشی دارد؟

انجام سمپاشی در طول روز، به نوع سم مورد استفاده بستگی دارد. سموم بیولوژیک باید هنگام غروب آفتاب و در هوای سرد پاشیده شود تا در طول شب فعال شده و اثر خود را بگذارد. این سموم در معرض نور مستقیم آفتاب از بین می روند. اما سموم سیستمیک پس از پاشش، جذب شده و وارد آوندها می شوند. سپس با تابش خورشید، این سموم همراه با شیره گیاهی، به سایر اندامهای گیاهان انتقال میابد. بنابراین بهترین زمان برای پاشش این سموم، اوایل صبح است.

سرعت باد چه نقشی در سمپاشی دارد؟

سرعت باد بالا موجب تبخیر سموم می شود. در کشاورزی زمانی گندم ها را سمپاشی می کنند، وزش کمی باد، به سمپاشی بهتر کمک می کند؛ اما در باغبانی وزش باد موجب تاثیرگذاری کمتر شده و پاشش سموم به مناطق غیرهدف افزایش میابد. بنابراین بهترین زمان سمپاشی باغ و درختان، یک روز طرد بدون بارندگی و وزش باد است.