09124484734
02133918748
02133918749

هر آنچه در مورد سیستم هیدرولیک باید بدانید

سیستم هیدرولیک چیست؟

سیستم هیدرولیک یک فناوری است که در آن از مایعات برای انتقال انرژی استفاده می شود. سیال از نظر تئوری غیرقابل فشرده سازی است و مسیر سیال و شیلنگ هیدرولیک می تواند مانند کابل برق انعطاف پذیر باشد.

سیستم هیدرولیک برای چه کاری استفاده می شود؟

سیستم های هیدرولیکی عمدتا در مواردی مورد استفاده قرار می گیرند که چگالی توان بالایی لازم باشد و یا سرعت بارگیری سریع مورد نیاز است. این امر به ویژه در انواع تجهیزات سیار مانند بیل مکانیکی و در سیستم های صنعتی مانند پرس وجود دارد. در توربین های بادی از هیدرولیک برای کنترل گام و ترمز استفاده می شود. در برخی موارد، سیستم های کمکی مختلف مانند دریچه ها و جرثقیل ها نیز توسط سیستم های هیدرولیک تأمین می شوند.

چرا از سیستم های هیدرولیک استفاده می شود؟

دلیل اصلی استفاده از هیدرولیک چگالی توان بالا و در مرحله دوم سادگی ناشی از استفاده از چند قطعه برای تحقق ماشین های پیچیده و سریع با درجه ایمنی بالا است.

هیدرولیک چگونه کار می کند؟

بسیاری از افراد اصطلاح هیدرولیک را در رابطه با اتومبیل خود یا نوع دیگری از وسایل نقلیه یا ماشین آلات شنیده اند، اما اکثر مردم تصور بسیار کمی از چگونگی عملکرد هیدرولیک دارند. هیدرولیک در واقع در نحوه استفاده از آب برای انجام کاری که انجام می دهد بسیار جالب است.

هیدرولیک چیست؟

هیدرولیک می تواند اصطلاحی باشد که برای مطالعه مایعات و نحوه عملکرد مایعات استفاده شود، اما اکثر افراد با شنیدن این اصطلاح به فکر استفاده از آن در مهندسی می افتند. سیستم های هیدرولیک با استفاده از مایع تحت فشار برای تأمین نیروی موتور کار می کنند. این پرسهای هیدرولیکی به منظور تولید مقدار زیادی از فشار، مقدار کمی مایع را تحت فشار قرار می دهند.

در اینجا یک ایده اساسی از یک سیستم هیدرولیکی وجود دارد: آب موجود در یک سیستم حاوی فشار، از یک طرف به آن فشار می آورد. این فشار آن را به یک پیستون در طرف دیگر کانتینر وادار می کند. این انرژی را به پیستون منتقل می کند و آن را مجبور می کند که چیزی را به سمت بالا بلند کند. از آنجا که فشار بر روی آب اجازه نمی دهد آن به عقب جریان یابد، پیستون هرگز نمی تواند برعکس حرکت کند مگر اینکه این فشار آزاد شود. این بدان معناست که هر آنچه پیستون بلند می کند تا زمانی که اپراتور سیستم اجازه انتشار آن را ندهد، ایمن است. به عنوان مثال ، اگر پیستون ها شاخه های لیفتراک را بالا ببرند، تا زمانی که فشار هیدرولیک آزاد نشود، آنها بالا می مانند.

قطعات یک سیستم هیدرولیک

سیستم های هیدرولیک از چهار جز اصلی تشکیل شده است.

مخزن:

مخزن محل نگهداری مایع است. این مخزن گرما را به سیستم هیدرولیک منتقل می کند و به حذف هوا و انواع مختلف رطوبت از مایع ذخیره شده کمک می کند.

پمپ:

پمپ وظیفه انتقال انرژی مکانیکی را به داخل سیستم دارد. این کار را با حرکت دادن مایع در مخزن انجام می دهد. انواع مختلفی از پمپ های هیدرولیک وجود دارد و هر کدام به روشی متفاوت کار می کنند. با این حال، همه پمپ ها بر اساس همان اصل اساسی حرکت مایعات از طریق فشار کار می کنند. برخی از این نوع پمپ ها شامل پمپ های دنده ای، پمپ های پیستونی و پمپ های پره ای هستند.

سوپاپ ها:

از شیرهای موجود در سیستم برای راه اندازی و توقف سیستم و هدایت محل حرکت مایع استفاده می شود. شیرآلات حاوی تعدادی قرقره یا تار است. آنها ممکن است از طریق روش های الکتریکی ، دستی ، هیدرولیکی ، پنوماتیک یا مکانیکی فعال شوند.

محرک ها:

این دستگاه ها انرژی هیدرولیکی تولید شده را می گیرند و دوباره برای استفاده به انرژی مکانیکی تبدیل می کنند. این کار ممکن است به چندین روش مختلف انجام شود. این سیستم ممکن است از موتور هیدرولیکی برای تولید حرکت چرخشی استفاده کند یا می توان با استفاده از یک سیلندر هیدرولیکی حرکت خطی ایجاد کرد. همچنین چند نوع محرک مختلف وجود دارد که برای عملکردهای خاص استفاده می شوند.

یکی دیگر از اجزای مهم سیستم های هیدرولیکی، شیلنگ هیدرولیک است. این شیلنگ ها در دو نوع شیلنگ هیدرولیک سیم دار و شیلنگ هیدرولیک نخ دار طراحی شده است که کاربردهای مختلفی دارند.

چه مایعاتی در سیستم های هیدرولیک استفاده می شود؟

برخی تصور می کنند که یک سیستم هیدرولیکی از آب استفاده می کند. با این حال مایعات دیگری نیز وجود دارند که بسیار بهتر کار می کنند زیرا علاوه بر انتقال انرژی، سیستم را نیز روغن کاری می کنند و خود تمیز می شوند. در اینجا تعدادی از انواع مختلف مایعات هیدرولیکی استفاده می شود:

مایعات مبتنی بر آب:

این مایعات بسیار مقاوم در برابر آتش هستند. با این حال، باید از نزدیک آنها را تماشا کرد، زیرا به اندازه انواع دیگر مایعات روغن کاری نمی کنند. همچنین ممکن است در دماهای بالا تبخیر شوند.

مایعات مبتنی بر نفت:

این مایعات امروزه بیشترین محبوبیت را دارند. در واقع می توان آنها را با افزودن مواد افزودنی مختلف به سیستم سفارشی کرد. به عنوان مثال، این مایعات می توانند اصلاح شوند و شامل بازدارنده های زنگ زدگی و اکسیداسیون، عوامل ضد خوردگی و عوامل فشار شدید باشند. آنها بسیار ارزان نیز هستند.

مایعات مصنوعی:

سرانجام، روان کننده های ساخته شده توسط بشر وجود دارند که در سیستم های دمای بالا و فشار بالا نیز بسیار مفید هستند. آنها همچنین می توانند در برابر آتش مقاومت کنند. مایعات مصنوعی ممکن است حاوی مواد سمی باشند. همچنین قیمت آنها معمولاً بیشتر از انواع دیگر مایعات هیدرولیکی است.

کاربردهای سیستم های هیدرولیک

ما هر روز شاهد استفاده از هیدرولیک هستیم، اگرچه اکثر مردم متوجه آن نیستند. در اینجا چند نمونه از نحوه استفاده روزمره این سیستم آورده شده است:

اتومبیل و وسایل نقلیه دیگر:

مهمترین کاربرد هیدرولیک در اتومبیل ها در سیستم های ترمز هیدرولیکی است. این سیستم ها با استفاده از روغن ترمز، فشار را بر روی لنت ترمز منتقل می کنند و سپس با فشار بر روی محور، حرکت خودرو را متوقف می کند.

برخی از وسایل نقلیه همچنین دارای سیستم تعلیق هیدرولیک هستند.

لیفتراک:

از هیدرولیک در لیفتراک برای بلند کردن شاخک های تحمل بار از روی زمین و نگه داشتن بار در هوا هنگام حرکت لیفتراک استفاده می شود. سیستم هیدرولیک در یک لیفتراک به عنوان قلب وسیله نقلیه توصیف شده است. سیستم بالابری هیدرولیکی بیشتر کار را انجام می دهد و بدون آن، خودرو نمی تواند پالت ها را حرکت دهد.

برای خرید شیلنگ هیدرولیک فشار قوی سیم دار کلیک کنید

تجهیزات ناسا:

ناسا از هیدرولیک به چند روش مختلف استفاده می کند. این سیستم ها می توانند به عنوان واحدهای کمکی قدرت، در شاتل های فضایی و سایر وسایل نقلیه طراحی شده برای خروج از مدار زمین مورد استفاده قرار گیرند. شاتل ها از سه سیستم هیدرولیک مختلف و مستقل برای استفاده به عنوان تولیدکننده انرژی پشتیبان استفاده کردند. همچنین از هیدرولیک در چرخ دنده استفاده می شد تا چرخ دنده را پس از بلند شدن به داخل بدنه شاتل بالا برده و هنگام فرود آن را باز کند.

تجهیزات ساخت و ساز:

در تجهیزات ساختمانی و سایر ماشین آلات سنگین، ممکن است از هیدرولیک برای بلند کردن، فشار دادن یا تقسیم سیستم ها استفاده شود. دستگاه های حفاری، تقسیم کننده های چوب و جرثقیل ها همه از هیدرولیک برای کار استفاده می کنند. این وسایل نقلیه غالباً اسكوپهای بزرگ یا قطعات دیگری دارند كه برای كار كردن مقدار قابل توجهی نیرو می برد و اگر به دلیل هیدرولیك نبود، گرانتر و قدرت آن سخت تر خواهد بود.

نتیجه

تجهیزات هیدرولیکی اغلب برای بلند کردن یا جابجایی بارهای سنگین مورد استفاده قرار می گیرند، زیرا نسبتاً کم هزینه هستند اما می توانند انرژی زیادی تولید کنند. حتی اگر ایده موجود در مورد هیدرولیک بسیار ساده و چند صد ساله است، اما به دلیل اینکه بسیار خوب کار می کند، مهندسان فقط توانسته اند برخی از اجزای سیستم هیدرولیک را بهبود ببخشند تا اینکه کاملاً چیز جدید را جایگزین کنند.

اگر شما می خواهید شیلنگ هیدرولیک بخرید؛ با مشاورین متخصص ما تماس بگیرید و پیشنهادات ویژه فروشگاه تهرانی مارکت را از دست ندهید.

جهت سفارش شیلنگ و مشاوره رایگان تماس بگیرید

02133918749

02133918748

09124484734