Showing all 6 results

Show sidebar
نمایش محصولات 9 24 36

شیلنگ هیدرولیک چیست؟

شیلنگ هیدرولیکی یک شلنگ فشار قوی، لاستیک مصنوعی، ترموپلاستیک یا تفلون است که مایع را برای انتقال نیرو در ماشین آلات هیدرولیک منتقل می کند. توسعه شیلنگ هیدرولیک انعطاف پذیر بیشتر راه را برای توسعه مجموعه گسترده ای از ماشین های جدید پرقدرت مبتنی بر فناوری هیدرولیک باز کرد.

شیلنگ‌های هیدرولیک، فشرده شده از جنس پلاستیک هستند که وظیفه‌ تامین نیروی ماشین آلات را بر عهده دارند. این روزها سیستم هیدرولیک در صنایع مختلفی نظیر صنعت ساخت‌و‌ساز، کشتی‌سازی، راه‌سازی، اتومبیل سازی، کشاورزی و … مورد استفاده قرار گرفته و از اهمیت زیادی برخوردار است. در سیستم‌های هیدورلیک، پمپ‌ها انرژی مکانیکی را به قدرت سیال تحت فشار تبدیل می‌کنند و در مرحله بعد شیلنگ‌های هیدرولیکی این سیال را به قسمت‌های مختلف دستگاه هدایت خواهند کرد.

ساختار شیلنگ هیدرولیک

ساختار شیلنگ هیدرولیک

شیلنگ هیدرولیک از سه بخش مهم ساخته می شود. داخلی ترین لایه از مواد سازگار با مایع هیدرولیک است. لایه داخلی باید مقداری انعطاف پذیری داشته باشد و باید با نوع مایعی که منتقل می کند سازگار باشد.

ترکیباتی که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرند شامل لاستیک مصنوعی، ترموپلاستیک و PTFE است که تفلون نیز نامیده می شود.سپس در لایه بعدی با یک غلاف از سیم بافته شده، سیم پیچ زخمی یا نخ پایه پارچه ای تقویت می شود. سومین لایه محافظ خارجی که از جنس لاستیک است، از شیلنگ در برابر آب و هوا، سایش یا روغن یا مواد شیمیایی محافظت می کند. شیلنگ های هیدرولیک برای استفاده در کاربردهای خاص مکانیکی طراحی یا ساخته شده اند. در بیشتر موارد شیلنگ های هیدرولیک به اندازه های خاص، طول و اتصالات اختصاصی برای کار در ماشین های خاص طراحی شده اند.

انواع شیلنگ هیدرولیک

انواع شیلنگ هیدرولیک

شیلنگ استاندارد SAE شیلنگ هیدرولیک:

SAE 100R1 یک شلنگ فشار قوی است که همراه با مایعات نفتی یا مایعات بر پایه آب استفاده می شود و برای تأمین انرژی کاربردهای عمومی صنعتی طراحی شده است. این شیلنگ لوله ای تک سیم و بافته شده با سیم است که در دماهای مختلف از -40 درجه سانتیگراد تا 100 درجه سانتیگراد کار خواهد کرد.

 شیلنگ فشار قوی استاندارد:

این شیلنگ ها انعطاف پذیر بوده و برای انتقال روغن های معدنی و هیدرولیکی و امولسیون های روغن آب استفاده می شود. این نوع شیلنگ در صنایع معدنی و نفتی، ساخت و ساز و کشاورزی استفاده می شود.

 شلنگ کم فشار:

این شیلنگ ها با نخ بافته شده و بسیار انعطاف پذیر هستند، در کاربردهای سبک تر مانند خطوط بازگشت، خطوط تحویل ضد استاتیک و خطوط هوا یا روغن استفاده می شوند. خطوط کم فشار برای ترمز یا سایر موارد مربوط به ایمنی مناسب نیستند.


برای مشاهده شیلنگ هیدرولیک نخدار کلیک کنید.


 شیلنگ سیم بافته شده استیل:

به صورت تک سیم یا دو سیم بافته شده و با دوام فوق العاده بیشتر است. از این شیلنگ ها برای انتقال مایعات تحت فشارهای شدید، دما و حتی خلا استفاده می شود. از این شیلنگ ها در میادین نفتی، معادن و کاربردهای سنگین صنعتی استفاده می شود.

 شلنگ هیدرولیکی ترموپلاستیک:

برای ساخت و سازهای سنگین، تجهیزات بالابر هیدرولیکی و خطوط روغن کاری مفید است. شیلنگ های ترموپلاستیک در برابر سایش مقاوم هستند و می توانند در دماهای بسیار پایین کار کنند. هر دو لایه داخلی و خارجی از یک ماده ترموپلاستیک تشکیل شده در حالی که لایه میانی با یک شبکه الیاف مصنوعی تقویت می شود.


برای مشاهده شیلنگ هیدرولیک سیم دار فشار قوی کلیک کنید


 طول عمر شیلنگ هیدرولیکی

طول عمر شیلنگ هیدرولیک

شیلنگ های هیدرولیک عمر محدودی دارند. اندازه و استفاده صحیح از نوع صحیح شلنگ مطمئناً عمر شیلنگ را افزایش می دهد، اما عوامل مختلفی در طول عمر شیلنگ تأثیر دارند. انعطاف بیش از حد شلنگ، پیچاندن آن، انقباض، کشش، خرد شدن یا خراشیدن سطح آن می تواند عمر شلنگ را کاهش دهد. دمای کار بسیار کم یا خیلی زیاد و همچنین افزایش ناگهانی یا افت فشارهای داخلی باعث شکننده شدن شیلنگ ها می شود. استفاده از اندازه، نوع یا وزن شیلنگ اشتباه نیز می تواند باعث خراب شدن شیلنگ شود. شیلنگ ها باید قبل از خراب شدن تعویض شوند، به ویژه با ماشین آلات سنگین هیدرولیکی ، ترمزها یا ماشین آلات هیدرولیک حیاتی. شلنگ ها هنگام فرسایش تورم، ترک خوردگی، تاول و حباب نشان می دهند.

مزایای استفاده از شیلنگ هیدرولیک

شیلنگ های هیدرولیکی می توانند نیروها را از فشارهای خیلی پایین به صدها تن خروجی تبدیل کنند. با استفاده از شیلنگ های هیدرولیکی، ماشین های هیدرولیک می توانند گشتاور بسیار کم سرعت کم ایجاد کرده و سرعت و حرکت ماشین ها را با دقت فوق العاده مدیریت کنند. یک پمپ یا کمپرسور هیدرولیکی منفرد می تواند از طریق شلنگ های هیدرولیکی بسیاری از ماشین آلات مختلف و عملکردهای ماشین را در سطوح قدرت بسیار متفاوت همزمان کار کند. ماشین های هیدرولیکی می توانند در مناطقی که بخارهای قابل اشتعال وجود دارد و دستگاه های الکتریکی یا الکترونیکی می توانند باعث ایجاد انفجار شوند با خیال راحت کار کنند.

ساختار شیلنگ هیدرولیک

شینگ‌های هیدرولیکی به طور کلی از سه بخش اصلی تشکیل شده‌اند. داخلی ترین لایه شیلنگ کار انتقال سیال را انجام می‌دهد که از جنس پلی استر  یا پلاستیک مصنوعی است و به آن لوله داخلی می‌گویند. جنس این لایه حتما باید با جنس سیال مورد استفاده در دستگاه سازگاری داشته باشد، اگر سیال داخل سیستم هیدرولیک تغییر کرد، باید شیلنگ آن را نیز تغییر دهید. لایه دوم از جنس سیم‌های بهم پیچیده است که استحکام شیلنگ را تضمین کرده و آن را در برابر فشار زیاد مقاوم نگه می‌دارد. لایه سوم شیلنگ لایه بیرونی آن بوده که از این شیلنگ در برابر ضربه یا خراشیدگی محافظت می‌کند. البته هر شیلنگ برای نوع خاصی از سیالات بکار برده می‌‌شود و معمولا روی آن شدت تحمل حرارت و فشار درج شده است.

نکات مهم در انتخاب شیلنگ هیدرولیک

هنگامی که قصد داشتید یک شیلنگ هیدرولیکی خریداری کنید باید چند نکته را مد نظر قرار دهید. اول مشخص کنید که این شیلنگ برای چه صنایعی استفاده خواهد شد، قرار است چه فشاری را تحمل کند، آیا در محیط مورد سایش قرار خواهد گرفت و … این موارد از جمله نکاتی است که به هنگام خرید شیلنگ اهمیت زیادی پیدا می‌کنند. به طور مثال به بررسی کاربرد چند شیلنگ هیدرولیکی و کاربرد آن‌ها خواهیم پرداخت.

  • شیلنگ واتربلاست : در مکان‌هایی که نیاز است آب سیالات با فشار بسیار بالا منتقل شوند، از این شیلنگ استفاده می‌کنند. از جمله مهم‌ترین کاربردهای شیلنگ واتربلاست می‌توان به شست‌و‌شوی مخازن و لایه برداری بتن اشاره کرد.
  • شیلنگ SAE100 : از این شیلنگ در صنعت ساخت خودروهای سنگین، حفاری و خطوط هیدرواستاتیک استفاده می‌کنند زیرا تحمل فشاری 350 بار را داشته و دارای بازه حرارتی منفی 40 تا مثبت 120 است.

به هنگام انتخاب شیلنگ باید به اندازه، کاربرد، فشار و دما توجه کرد و بسته به شرایط بهترین گزینه را انتخاب کرد. از این شیلنگ‌ها باید به خوبی مراقبت کنید تا طول عمری بیشتری داشته باشند.

محصولات مرتبط:

رتبه بندی شیلنگ

هر شیلنگ دارای درجه بندی خاصی برای انواع خاصی از مایعاتی است که برای انتقال آنها طراحی شده است؛ مانند دمای کار و محدودیت های فشار برای آن شیلنگ خاص. معمولاً درجه بندی، روی شیلنگ یا اتصالات چاپ می شوند. در بعضی موارد تولید کنندگان شیلنگ های هیدرولیک یک شماره مدل را روی شیلنگ چاپ می کنند و یک برگ مشخصات برای مدل های مختلف ارائه می دهند.

احتیاط کنید

سیستم های هیدرولیک برای هدایت ماشین آلات تحت فشار زیاد کار می کنند. شیلنگ هایی که در فشارهای شدید از کار می افتند، می توانند با شدت شلاق بزنند و افراد اطراف یا دستگاه های ماشین را مجروح کنند. شیلنگ های هیدرولیک باید مطابق با توصیه های سازندگان بررسی و تعویض شوند. منبع

کاربردهای شیلنگ هیدرولیک

کاربرد شیلنگ هیدرولیک

شیلنگ هیدرولیک همچنین لوله کشی انتخابی برای کاهش صدا و لرزش در ماشین آلات هیدرولیک است. برخی از انواع پمپ ها با رسیدن چرخ دنده ها یا پیستون ها به محفظه فشار، امواج فشار را به داخل مایع منتشر می کنند ، که باعث ایجاد صدا می شود و لوله های فلزی یا اجزای سازنده را لرزاند. این تشدید مربوط به اندازه، شکل، جرم و هندسه ترکیبی از لوله کشی، اجزا، مخزن و اتصالات است. پیش بینی این تشدید قبل از ساخت یک واحد قدرت یا ماشین دشوار است. با این حال، می توان رزونانس آزار دهنده را با تعویض لوله یا لوله صلب با شلنگ هیدرولیکی بهبود بخشید. انعطاف پذیری شلنگ می تواند برخی از لرزش های ناشی از پمپ ها، کاهش رزونانس یا تغییر گام آن را جذب کند، به طوری که شدت صدا کاهش می یابد.

از هیدرولیک معمولاً برای بیل و خاکبرداری با عنوان شیلنگ هیدرولیک بیل مکانیکی، شیلنگ هیدرولیک فلپ بال در هواپیما، شیلنگ هیدرولیک لیفتراک و تجهیزات بالابری مانند جک و بالابر صندلی چرخدار و موارد دیگر استفاده می شود.

انتخاب شلنگ مناسب

در اینجا هفت گام پیشنهادی ارائه می شود که طراح سیستم باید در طول فرایند انتخاب شلنگ و اتصال آن دنبال کند. برای کمک به تعیین شیلنگ مناسب برای یک سیستم هیدرولیک از اندازه، دما، کاربرد، مواد و فشار استفاده کنید.

شیلنگ هیدرولیک

اندازه: برای انتخاب اندازه مناسب شیلنگ، اندازه گیری قطرهای داخلی و خارجی شیلنگ دقیقاً با استفاده از کولیس دقیق و همچنین طول شیلنگ مهم است. هنگام تعویض مجموعه شلنگ، همیشه شلنگ جدید را به همان طول برداشته شده برش دهید. اگر شیلنگ تعویض خیلی کوتاه باشد، ممکن است فشار باعث انقباض و کشیده شدن شیلنگ شود که منجر به کاهش عمر مفید می شود.

در هنگام کار سیستم های هیدرولیکی ، تغییرات در طول شلنگ هنگام فشار بین + 2٪ تا 4٪ است. اجازه دهید طول شلنگ اندکی بیشتر از فاصله واقعی بین دو اتصال باشد.

دما: تمام شیلنگ ها با حداکثر درجه حرارت کاری از 200 درجه تا 300 درجه فارنهایت بر اساس دمای مایع درجه بندی می شوند. قرار گرفتن در معرض دمای بالا و مداوم می تواند انعطاف پذیری شلنگ ها را از دست بدهد. عدم استفاده از روغن هیدرولیک با گرانروی مناسب برای نگه داشتن در دمای بالا می تواند این مشکل را تسریع کند. وقتی همزمان شیلنگ ها در معرض دمای بالای خارجی و داخلی قرار بگیرند، در عمر مفید شلنگ کاهش قابل ملاحظه ای به وجود میآاررر آورد.

کاربرد: خم کردن بیش از شعاع خمش (استفاده از شعاع کوچکتر از حد توصیه شده) احتمال دارد به تقویت کننده شیلنگ آسیب برساند و عمر شلنگ را کاهش دهد.خطوط هیدرولیکی فشار قوی را هر زمان که ممکن است به موازات خطوط ماشین هدایت کنید. این روش می تواند با کاهش طول خط ها و به حداقل رساندن تعداد خم های محدود کننده جریان با زاویه سخت، به صرفه جویی در هزینه کمک کند. چنین مسیریابی همچنین می تواند خطوط را از آسیب خارجی محافظت کرده و سرویس دهی آسان تری را ایجاد کند.

مواد: افزایش دما ، آلودگی مایعات و غلظت بر سازگاری شیمیایی لوله و مایع تأثیر می گذارد. بیشتر شیلنگ های هیدرولیک با روغن های پایه نفتی سازگار هستند.

قابلیت های فشار: فشار کارکرد شلنگ باید همیشه طوری انتخاب شود که از حداکثر فشار سیستم، بیشتر یا مساوی باشد.

قیمت شیلنگ هیدرولیک

با گسترش علم و فناوری در صنعت، استفاده از سیالات برای انتقال نیرو افزایش پیدا کرده است. عوامل متعددی در قیمت شیلنگ هیدرولیک تاثیر گذار است. عواملی که در قیمت این شیلنگ ها تاثیر می گذارد، عبارت انداز:

  • قدرت شیلنگ
  • حجم و سایز شیلنگ
  • کاربرد شیلنگ
  • و …

همان طور که پیشتر در مورد انواع شیلنگ و انتخاب آن گفتیم، باید برای خرید شیلنگ هیدرولیک دقت لازم را داشته باشید. شیلنگ هیدرولیک ایرانی قیمت مناسب تری نسبت به برندهای خارجی دارد، البته کیفیت برندهای ایرانی قابل رقابت با نمونه های خارجی است. فروشگاه تهرانی مارکت شیلنگ هیدرویک را با با بهترین کیفیت و مناسب ترین قیمت تضمین می کند. توجه داشته باشید کیفیت شلنگ هیدرولیک در همه فروشگاه ها، با یکدیگر متفاوت است. برای اطلاع از قیمت شیلنگ هیدرولیک با بهترین کیفیت و مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

02133918749

02133918748

09124484734

سوالات متداول

شیلنگ هیدرولیک چیست؟

شیلنگ هیدرولیکی یک شلنگ فشار قوی، لاستیک مصنوعی، ترموپلاستیک یا تفلون است که مایع را برای انتقال نیرو در ماشین آلات هیدرولیک منتقل می کند. توسعه شیلنگ هیدرولیک انعطاف پذیر بیشتر راه را برای توسعه مجموعه گسترده ای از ماشین های جدید پرقدرت مبتنی بر فناوری هیدرولیک باز کرد.

نکات مهم در انتخاب شیلنگ هیدرولیک

هنگامی که قصد داشتید یک شیلنگ هیدرولیکی خریداری کنید باید چند نکته را مد نظر قرار دهید. اول مشخص کنید که این شیلنگ برای چه صنایعی استفاده خواهد شد، قرار است چه فشاری را تحمل کند، آیا در محیط مورد سایش قرار خواهد گرفت و … این موارد از جمله نکاتی است که به هنگام خرید شیلنگ اهمیت زیادی پیدا می‌کنند. به طور مثال به بررسی کاربرد چند شیلنگ هیدرولیکی و کاربرد آن‌ها خواهیم پرداخت.

انتخاب شلنگ مناسب

در اینجا هفت گام پیشنهادی ارائه می شود که طراح سیستم باید در طول فرایند انتخاب شلنگ و اتصال آن دنبال کند. برای کمک به تعیین شیلنگ مناسب برای یک سیستم هیدرولیک از اندازه، دما، کاربرد، مواد و فشار استفاده کنید.